SLD ratując Szuflandię wychodzi na durnia. Ale pożytecznego

Kategorie: Blog Marcina Dardy

Skończyła się telenowela związana z przekazaniem willi przy Wólczańskiej 17 Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej – czytam w Dzienniku Łódzkim. Dość trafne zdanie. Chodzi o obracającą się w ruinę Szuflandię z „Kingsajzu” Juliusza Machulskiego. Radni w końcu wyrazili zgodę na przekazanie willi ŁSI.

To było już trzecie podejście, ale pierwsze w tej kadencji. Zdecydowały głosy radnych SLD.
– Klub SLD był sceptyczny wobec przekazania obiektu ŁSI, ale do tej operacji przekonał nas fakt, że zabytek niszczeje i trzeba go odnowić. Nikt nie chciał go kupić. ŁSI nie ma swojej siedziby i musi płacić 0,5 mln zł za wynajem pomieszczeń. Dlatego poparliśmy przekazanie willi – wyjaśnił Sylwester Pawłowski, szef klubu SLD – czytam dalej w „DŁ”

Ja z kolei jestem sceptyczny co do szczerości klubu SLD, choć akurat w ustach Sylwestra Pawłowskiego to zdanie może brzmieć wiarygodnie. Nie był przecież radnym w minionej kadencji, kiedy to właśnie zaprzaństwo radnych SLD (a także PiS i ich satelickiego klubu Łódź 2020) zdecydowało, że Szuflandia, zabytek nie tylko sensu stricto, ale i jeden z symboli Łodzi filmowej, straciła kolejny rok.Strona magistratu cytuje przewodniczącego klubu SLD, który powiada, że „każdy kolejny dzień bez remontu jest zagrożeniem dla zabytku, który jest w opłakanym stanie i obiekt może nie przetrwać zbliżającej się zimy”.

Racja, może nie przetrwać. Właśnie dzięki radnym SLD (a także PiS i ich satelickiego klubu Łódź 2020), bo budynek stracił przez nich ponad rok, w ciągu którego w Szuflandii zawalił się dach. Przecież dokładnie pamiętam, że dwa poprzednie głosowania w sprawie przejęcia Szuflandii przez ŁSI odbyły się półtora roku temu. Ówczesny szef klubu SLD, Tomasz Trela, powiedział wtedy, że jest przeciw, bo „to budowanie pałacu dla urzędników” . Był wówczas w opozycji, ale szykował się do roli kandydata SLD na prezydenta Łodzi. Dziś jest wiceprezydentem Łodzi, koalicjantem PO, której klub walczy o Szuflandię. Dość łatwo zatem skonstatować, że to nie stan budynku tak bardzo może martwić klub SLD, a głosowanie za uchwałą jest po prostu wkładem w utrwalanie koalicji i władzy. No bo jak inaczej tłumaczyć tę zmianę podejścia o 180 stopni, skoro Szuflandię przejmie ŁSI, zatem tak czy siak będzie ona „pałacem dla urzędników”. SLD tymi tłumaczeniami gra z nami w durnia, ale zyskało zbyt wiele posad w spółkach, by trwać przy zdaniu z końca minionej kadencji. I na durnia ten klub wyszedł, choć pożytecznego.

Zresztą PiS, klub opozycji, myśli tak samo, ale zdania nie zmienia: ŁSI nie jest od rewitalizowania willi, a spółka kadrowo wciąż się rozrasta. No i co z tego? Spółka i jej rozrost to jest inny problem, i tego pilnujcie, żeby więcej pokoi nie oznaczało jeszcze więcej urzędników. Mnie wystarczy fakt, że spółka nie ma własnej siedziby, a chce wyremontować willę i przestać wyrzucać pół miliona rocznie na wynajem pomieszczeń, czyli w błoto. Remont zwróci się gminie w 7 lat, budynek, którego nikt nie chciał kupić, przestanie popadać w ruinę, a jeszcze na coś się przyda. Tak jak przydali się radni SLD, choć by się tak stało,musieli zostać przytuleni do władzy. A radni PiS? Cóż, póki co, to w tym przypadku to jest tak, jak to w Kingsajzie powiedziano: „ktoś musi być mały, żeby inni byli duzi”.

Komentarze (3):

 1. Avatar
  Tom

  Ale jak SLD przetrzymywało podpisy w referendum ws. Hanny Zdanowskiej co oznaczało, że zachodzi podejrzenie szantażu do ułożenia się politycznego i upolitycznienie akcji społecznej to pan dziennikarz atakował przypadkowych ludzi spoza polityki, którzy się wycofali z powodu tej hupcy z akcji i powtarzał kłamliwą propagandę polityków i jakoś dawał wiarę SLD. Rok później SLD już było dogadane z Hanną Z. Żal pana czytać panie wcale nie przenikliwy dziennikarzu.

  1. Avatar
   Marcin Darda

   To proszę nie czytać, nie będzie żalu. Poza tym zdaje się, że referendum w sprawie odwołania PHZ przepadło zupełnie z innego powodu, czyli przejścia części inicjatorów na stronę PHZ. Kompletnie nic nie wiem na temat „przetrzymywania podpisów przez SLD”, jakże zatem miałbym „dawać SLD wiarę”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.