Sztuka wycinanki politycznej

Kategorie: Blog Marcina Dardy

Cezary Grabarczyk mistrzem artystycznej wycinanki politycznej. Łódzką listę PO do Sejmu w każdym calu ułożył pod siebie w taki sposób, by kolejni na liście odbierali sobie głosy nawzajem. No i z pomocą zarządu regionu pozbył się Iwony Śledzińskiej – Katarasińskiej. Jest tylko jedno ale…

Posłanka Śledzińska – Katarasińska nigdy do żadnej „spółdzielni” w PO nie należała. Nie musiała, ufał jej Donald Tusk. Była w ścisłej, kilkuosobowej grupie założycielskiej PO, obok Mirosława Drzewieckiego czy Grzegorza Schetyny, bo tylko oni Tuskowi zostali po wyjściu z Unii Wolności. Tusk wyjechał do Brukseli, Śledzińskiej – Katarasińskiej można się było pozbyć, być może za cichą akceptacją premier Ewy Kopacz. „Grabarczyk upokorzył Śledzińską – Katarasińską” proponując miejsca 4-6 – napisano w portalu 300polityka.pl.

Ale ad rem: Cezary Grabarczyk jest liderem listy PO. Tuż za nim są posłanki Małgorzata Niemczyk, Elżbieta Królikowska – Kińska, radny Paweł Bliźniuk, szef kampanii regionalnej PO Łukasz Kucharski, następnie radni Karolina Kępka i Bartosz Domaszewicz. To jest majstersztyk politycznej wycinanki na kilku piętrach. Pierwsza rzecz: mocny w Łodzi Paweł Bliźniuk, szef największego koła PO, czyli Koła Aktywności, miał być najdalej trzeci, a walczył o nr 2 właśnie w związku z tym, że reprezentuje tak szerokie środowisko. Manewr, który mu dwójkę odebrał polega na tym, że posłanka Niemczyk też jest z KA, zasada reprezentacji środowiska została więc utrzymana, a drugi argument to fakt, że posłanką i „musi mieć wysokie miejsce”. Bliźniuk na dwójce mógłby parę głosów Grabarczykowi zabrać, szczególnie z poparciem Hanny Zdanowskiej, z czwartego już nie bardzo. Posłanka Niemczyk wedle wszelkich wyborczych zasad zbierze jako pierwsza głosy kobiet. Ale żeby nie zbliżyła się zbyt wynikiem do jedynki, jej wynik ma zneutralizować następna po niej kobieta na liście, posłanka Królikowska – Kińska. Kolejna sekwencja czterech nazwisk obok siebie też jest mistrzowska: Bliźniuk, Kucharski, Kępka, Domaszewicz. Cała ta czwórka od początku miała być sygnałem, że oto łódzka PO się odmładza. I cała ta czwórka młodych obok siebie nawzajem sobie będzie odbierać poparcie, bezwolnie osłaniając wynik lidera. Domaszewicz chciał ostatnie miejsce na liście? No to dostał je bliski znajomy Grabarczyka, Ali Koussan.

Kolejny efekt to wewnętrzne waśnie na liście. Tzw. Młodzi Demokraci, już się dystansują od Kępki, widać, że w kampanii będą pracować na Domaszewicza. Podobnie będzie w Kole Aktywności: postawią na swego lidera z numerem 4, dla koleżanki z nr 2 mogą być kołem bierności.

Ale tak ułożony koncept trzeba było jeszcze przepchnąć. W jaki sposób? Otóż Cezary Grabarczyk na szczeblu powiatowym przekonał kolegów z PO, by na zarząd regionu nie posyłać projektu listy, tylko same nazwiska zgłoszonych. Koncepcja listy ujawniona została już na zarządzie regionu, wygrała głosowanie 7:6. Pomógł niezastąpiony w takich sytuacjach Andrzej Biernat.

Cezary Grabarczyk już nie może sobie pozwolić na silne nazwiska z tyłu, pamięta przecież, że przed czterema laty sam został upokorzony, tyle, że przez wyborców. Jego, lidera listy, pokonał nie tylko nr 3, ale i nr 5 – Krzysztof Kwiatkowski i John Godson kompromitując go w oczach Tuska i reszty „spółdzielców”. Jest tylko jedno ale… Czy tak ułożona lista pomoże PO obronić pięć mandatów, czy też pomoże tylko Cezaremu Grabarczykowi nie dać się już nikomu przeskoczyć.

Komentarze (213):

 1. Pingback: Nowości o Sztuce

 2. Avatar
  Tomasz Kliś

  Czy to nie prawda?Wszędzie tak jest,ale co my szaraki możemy o tym wiedzieć! A czy nie od zawsze było w naszym mieście wiadomo kto pociága za te sznurki, kto jest czyją marionetką!!?

 3. Avatar
  Remo

  Nieprawdę? Świetny felieton, prezentujący dedukcję polityczną na wysokim poziomie wiarygodności, popartą wiedzą, znajomością osób i realiów. Marcin Darda jest wyjątkiem wśród łódzkich dziennikarzy – nie boi się zadrzeć z systemem władzy, jaki zawiązał się nad tym miastem za pierwszej kadencji PO w samorządzie. I nie boi się też pisać prawdy o tym, że najważniejsze decyzje, polityczne i społeczne, dla Łodzi podejmowane są na Zarządzie Wojewódzkim Platformy Obywatelskiej. Od tego są – a raczej powinni być – dziennikarze: od patrzenia władzy na ręce. Brawa za niezłomność i odwagę. PS: Myślę, że to nie jest polityczny uraz do Platformy. Gdyby Łodzią rządziła jakakolwiek inna partia czy opcja polityczna, Marcin równie rzetelnie odsłaniałby mechanizmy istotnych dla opinii publicznej spraw. I o to właśnie chodzi!

   1. Avatar
    Remo

    Pełna zgoda, Stary.
    Politycy są „pracobiorcami” wyborców: którakolwiek opcja czy partia sprawuje władzę w systemie demokratycznym, musi liczyć się z krytyką nie tylko ze strony opozycji, ale też opinii publicznej. A w imieniu tejże powinna działać prasa, „służba nadzorująca” poczynania władzy, posiadającej w swej dyspozycji publiczne pieniądze – i dzięki nim funkcjonującej. Taki mechanizm jest czymś zwyczajnym w krajach zachodnich. W Polsce, niestety, media w zbyt wielkim stopniu zależą (strukturalnie bądź finansowo) od ośrodków władzy, by rzetelnie sprawować wobec nich funkcje kontrolne… Mamy kolejną patologię zamiast normalności. Łódź jest tej patologii przypadkiem wręcz pokazowym: niektórzy dziennikarscy „wrogowie systemu” zostali uwaleni, inni podkupieni etatami urzędniczymi – reszta się boi, o pracę lub utratę przychylności przełożonych. Ty się nie boisz – i bardzo Ci tego gratuluję. Trzymaj się mocno, jesteś prawdziwym dziennikarzem i świetnym fachowcem.

  1. Avatar
   ludek

   jeśli czytasz jego felietony nie od dziś, to wiedz, że robił to nie raz

   właśnie, panie Marcinie, kiedy następny tekst tutaj?

 4. Avatar
  ola

  PO, PSL, Palikot i SLD mimo POparcia Michnika, Lisa, Olejnik i reszty WSIoków są już POzamiatani bo zajmowali się głównie invitro, skrobankami, gejami i związkami partnerskimi oraz straszyli nas katolickim państwem wyznaniowym. Grozili także, że jak wygra PiS z Kukizem to POdpalą Polskę niczym tę budkę POd ambasadą Rosji, ktorą sami POdpalili, by wywołać wojenne zagrożenie Rosją Putina. O POdpaleniu budki przez ludzi byłego min. Sienkiewicza mówił szef CBA Wojtunik z min. Bieńkowską z PO w nagranych taśmach. POtwierdził to w sejmowym wystąpieniu prok. Seremet. PO i PSL naszymi problemami troszczyli się w niewielkim stopniu bo zajęci byli sobą oraz apanażami i karierami. A tu jak POdaje rządowy GUS 900 tyś. polskich dzieci niedojada, 2,8 mln młodych Polaków chce wyjechać za chlebem z „zielonej wyspy” PO,PSL–wynika z raportu Work Service. Młodzi uciekają z Polski bo mało zarabiają albo wcale nie mają pracy. Bezrobocie jest b.duże i są regiony,w których przekracza 30 proc.np.pow.radomski czy szydłowiecki. Do szczęśliwców należą ci, którzy mają umowę o pracę i dostają 1750 zł brutto, jako płacę minimalną. Większość jeśli pracuje zatrudniona jest na śmieciówkach i dostaje 5–8 zł za godz. Jak twierdzi prof. Leszek Dziawgo z UMK ostatnie ćwierćwiecze Polski to czas niewykorzystanych szans, w którym utrwalił się prymitywny model gospodarczy: eksportu jabłek na Wschód, a ludzi na Zachód. Nie ma krajów biednych. Są tylko źle zarządzane co widać po rosnącej korupcji aparatu państwa i upadłej służbie zdrowia. Na tym polega istota problemu Polski. Nasza bieda stała się tylko bardziej nowoczesna. Mamy już najnowsze telefony, komputery i samochody ale to za mało by godnie żyć. Były prezydent Komorowski i jego rząd PO,PSL problem bezrobocia i emigracji Polakow POzostawiają do rozwiązania prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz PiSowi i Kukizowi, którzy muszą wygrać parlament RP aby utworzyć nowy rząd i zrealizować bardzo trudny program naprawy Polski.

  1. Avatar
   JerryIrres

   Знаете ли вы?
   Вместо Плещеева озера Пётр I мог построить потешный флот на озере Неро.
   Альбом «Битлз», признанный одним из величайших в истории музыки, ругали за искусственность и «перепродюсированность».
   Не удержавшись от писательства, Амалия Кахана-Кармон создала одну из важнейших книг в истории Израиля.
   Консервативные художественные критики обрушились на портрет девушки, называя её гермафродитом, дочерью Каина и проституткой.
   Команды тренера года АБА и НБА ни разу не стали в них финалистками.

   http://www.arbeca.net/

  1. Avatar
   JerryIrres

   Знаете ли вы?
   В Чехословакии и СССР был свой «поцелуй победы».
   Клирик-саксонец стать папой римским не захотел, а патриархом Севера не смог.
   Альбом «Битлз», признанный одним из величайших в истории музыки, ругали за искусственность и «перепродюсированность».
   Молнию можно не только увидеть, но и съесть.
   Российских легкоалетов могут сурово наказать за действия чиновников от спорта.

   http://www.arbeca.net/

 5. Avatar
  JerryIrres

  Знаете ли вы?
  Первый футбольный трофей после начала пандемии коронавируса был разыгран в Таджикистане.
  Российская учёная показала, что проект «Новой Москвы» 1923 года воспроизводил план трёхвековой давности.
  Роден назвал свои «Врата ада» напрямую, а его соотечественник только намекнул.
  Мама и четверо детей снимают фильмы о своей жизни во время войны.
  Вместо Плещеева озера Пётр I мог построить потешный флот на озере Неро.

  arbeca

 6. Avatar
  JerryIrres

  Знаете ли вы?
  Американский лейтенант из конвоя PQ-17 был спасён советским танкером и наладил его оборону от авианалётов.
  Новый вид пауков-скакунов был назван по имени писателя в честь юбилея его самой известной книги о гусенице.
  Первый в мире короткоствольный револьвер (англ.)русск. с откидным барабаном стал символом кинонуара.
  Биограф русского художника романтизировала историю его французской прародительницы вслед за Герценом.
  «Голова крестьянина» хранилась в доме у немецкой актрисы.

  arbeca.net

 7. Avatar
  JerryIrres

  Знаете ли вы?
  Искусствоведы спорили, смирилась ли со скорой смертью неизлечимо больная женщина на картине русского художника, а она прожила ещё 37 лет.
  Во время немецкой оккупации Украины радио на украинском языке вещало из Саратова и Москвы.
  Убийца с руками-клешнями избежал тюрьмы, но позже сам был убит.
  Преподаватель нескольких университетов, попавший в сталинские лагеря, и там умудрился обучать математике на куске мыла.
  Зелёный чай может быть розовым.

  arbeca

 8. Avatar
  JerryIrres

  Знаете ли вы?
  Врач на карантине спел созданную для фильма песню Высоцкого «Давно смолкли залпы орудий».
  100-летний ветеран внёс уникальный вклад в борьбу со смертельной угрозой.
  Английский крейсер ценой четырёх попаданий защитил конвой от немецкого рейдера.
  Самцы косатки, обитающие в Британской Колумбии, всю жизнь живут с мамой.
  На идеологию национал-социализма оказали влияние русские эмигранты.

  arbeca

 9. Avatar
  JerryIrres

  Знаете ли вы?
  Жену Генриха VIII на суде защищал посол Священной Римской империи.
  Не удержавшись от писательства, Амалия Кахана-Кармон создала одну из важнейших книг в истории Израиля.
  Кустурица пропустил получение «Золотой ветви» в Каннах, так как любит друзей больше, чем церемонии награждения.
  Член Зала хоккейной славы готов был играть где угодно, лишь бы не переходить в тренеры.
  Русские мечтали о шапке-невидимке, а древние греки — о кольце невидимости.

  arbeca

 10. Avatar
  JerryIrres

  Знаете ли вы?
  100-летний ветеран внёс уникальный вклад в борьбу со смертельной угрозой.
  Акадийка много раз становилась первой.
  Врач на карантине спел созданную для фильма песню Высоцкого «Давно смолкли залпы орудий».
  Андрогинный псевдоним не спас автора от расшифровки.
  Российских легкоалетов могут сурово наказать за действия чиновников от спорта.

  http://arbeca.net/

 11. Avatar
  강원랜드

  I blog often and I truly thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I’m going to강원랜드 bookmark your website and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed as well.|

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.