PO tak pewna zwycięstwa, że odpuszcza wiceprezydentów

Kategorie: Blog Marcina Dardy

Platforma Obywatelska jest tak pewna zwycięstwa prezydent Hanny Zdanowskiej i w wyborach do Rady Miejskiej w Łodzi, że nawet nie wystawiła wiceprezydentów. Gdyby Zdanowska wybory przegrała, jej wiceprezydenci lądują na politycznym aucie, nie będą nawet radnymi. Tymczasem wiarę w zwycięstwo Zdanowskiej w I turze wciąż buduje ów mityczny sondaż, który daje jej 46 proc. poparcia

Wiceprezydent Marek Cieślak oczywiście startować nie mógł, bo mieszka poza Łodzią, ale z drugiej strony jego nazwiska nie ma też na liście do sejmiku. Zazwyczaj strategia wyborcza jest taka, że wiceprezydentów wystawia się na radnych, a potem oni, gdy już dostają nominację wiceprezydenckie, po prostu zwalniają miejsca dla kandydatów z listy z kolejnymi wynikami. To po prostu sposób na wzmocnienie listy, no chyba, że w PO uważają, że te nazwiska to żadne wzmocnienia. Tymczasem Cieślak i Krzysztof Piątkowski mają przeszłość w PiS, kto wie, może by parę punktów starym kolegom urwali. Agnieszka Nowak z kolei napisała, że nie nie kandyduje m.in. dlatego: „(…) Nie wyobrażam sobie, bym pod koniec kadencji mogła porzucić swoje obowiązki i prowadzić własną kampanię do wyborów samorządowych. Wiem, że byłoby to negatywnie postrzegane przez opozycję i mogłoby stać się powodem wielu ataków politycznych”.

To też zabawne, bo jeśli wierzyć tym słowom, to wiceprezydent jest bardziej odpowiedzialna od prezydent Zdanowskiej. Bo akurat prezydent Zdanowska stara się nie tylko o reelekcję, ale i startuje do sejmiku województwa, szef jej gabinetu Tomasz Piotrowski także. Czyli „porzucą swe obowiązki dla prowadzenia własnej kampanii”. Dodała też wiceprezydent Nowak, że była radną bardzo wysoko ocenianą, o czym świadczyć miały m.in. jej wyborcze wyniki. Wyrywając to zdanie z kontekstu, brzmi zupełnie jak wyrzut, bo przecież żal takiego poparcia nie skonsumować. Ale nie dziwię się. Gdyby prezydent Zdanowskiej powinęła się noga i wyborów nie wygrała, jej wiceprezydentom na otarcie łez nie zostaną nawet mandaty radnych, wyjdą na aut. Zresztą, gdyby Zdanowska wygrała, też nie jest pewne, czy na posady wiceprezydentów wrócą. Polityk bez mandatu od wyborcy jest bezbronny, pozbycie się takiego jest jak obcięcie paznokcia. Bezbolesne. To przecież polityka, a w niej obietnice nic nie znaczą.

Ale dajmy spokój wyrywaniu zdań z kontekstu, przecież dalej wiceprezydent Nowak napisała, że „najmocniej jak potrafi będzie wspierać Panią Prezydent Hannę Zdanowską i wierzy, że zwycięży w pierwszej turze.” Zapewne tę deklarację wspiera słynny sondaż, który prezydent Zdanowskiej daje 46 proc. poparcia. Z PO już dawno szły przecieki o tak wysokim poparciu, że niektórzy prezydenccy pretorianie bali się ich ujawniać. Dlaczego teraz udostępnili je bez problemu? To ucieczka do przodu obliczona na zmobilizowanie i wmówienie elektoratowi, że jest tak dobrze, a będzie lepiej, jak wygramy w I turze. Druga tura to przecież „huzia na Józia”, często głosowanie przeciw komuś, a nie za. Elektorat PO w Łodzi ma wyższy od PiS, ale ta przewaga aż tak duża nie jest. Oznaczałoby to bowiem, że na blisko połowie łódzkich wyborców kompletnie wrażenia nie robią niepopularne decyzje, które podejmuje prezydent, choćby podwyżka czynszy, czy trasa W-Z w obecnym kształcie, albo drzewka za 15 tys. zł sztuka. Poza tym w sondażu zleconym przez SLD, Zdanowska zanotowała 34 proc.,a przecież przygotowywała go ta sama pracownia. Bo też sondaże robi się w różny sposób: w tym dla PO np. Hanna Zdanowska wymieniana jest jako pierwsza, a jej kontrkandydatka z PiS jako przedostatnia, po niej jest tylko „inny kandydat”. Zbyt długo śledzę inżynierię wyborczą, by nie wiedzieć, że przedostatnie miejsce jest najgorszym. Tymczasem póki co, na liście wyborczej Joanna Kopcińska będzie druga po Johnie Godsonie, a prezydent Zdanowska ostatnia. Dla niezdeklarowanego wyborcy kolejność ma znaczenie, szczególnie jeśli idzie o udział w sondażach. Poza tym nie podano przewidywanej frekwencji, a to jest sprawa kluczowa. Być może była tak wysoka, że może niewiele mieć wspólnego z rzeczywistością.

PS. Nie jest wykluczone, że prezydent Zdanowska do poparcia na poziomie wskazanym przez sondaż dla PO może dobić albo nawet przebić. Nie dzięki sobie, a Donaldowi Tuskowi i efektowi „króla Europy”. Ale to – jeśli już – dopiero przed nami.

Komentarze (20):

 1. Avatar
  .a.

  No tak, bo w Łodzi nie może wygrać ktos dlatego, ze jest dobry. Jak Zdanowska wygra to zaraz Pan pewno napisze, ze to dzięki Tuskowi, dzięki temu, ze opozycja była słaba, przez Radio Maryja, dzięki poparciu pana/pani X itd,.
  Przecież Zdanowska nie moze wygrać dlatego, ze jest stosunkowo dobrym prezydentem, bo przecież głupia inwestycja (trasa WZ) musi przekreślać wszystkie zalety tej kadencji – remonty kamienic, remonty ulic, sadzenie kwiatów, BO, budowa TG,poprawa estetyki w mieście,remonty szkół. A komu przeszkadzają drzewka za 15tys? Chyba tylko dziennikarzom, bo normalnego człowieka to niespecjalnie interesuje – powstał piekny woonerf i to widać. Ludziom nie przeszkadzaja duze wydatki, ludziom przeszkadza gdy wydaje się duze pieniądze, a efekt jest słaby. Woonerf wyszedł świetnie.

  Widze sporo wad u Zdanowskiej, ale jeśli wygra to nie z powodu Tuska czy z powodu słabej opozycji,ale dlatego, ze po 4 latach jej rządów w Łodzi żyje się lepiej.

  1. Avatar
   Marcin Darda

   Nie napisałem, że jeśli Zdanowska wygra, to „dzięki Tuskowi”. Napisałem, że dzięki efektowi Tuska może dobić, albo przebić wynik wskazany w sondażu. I tyle

  2. Avatar
   elle

   Pierwszy taki progres miasta od lat – czy naprawdę tego nie widzicie? Co proponuje opozycja? Dajcie obecnej Prezydent dokończyć to, co zaczęła w naszej Łodzi a jeśli Premier pomoże – cóż w tym złego?

  3. Avatar
   Wyborca

   Zdanowska to bezrobocie dwa razy większe jak za Kropiwnickiego, dług ponad dwa razy większy, trasa WZ zmieniona bezmyślnie i dwa razy droższa, Zdanowska to dwa razy gorszy prezydent.

   1. Avatar
    wera

    Kiedyś w każdej delegaturze można było wszystko załatwić. Dziś jeżdżenie po całym mieście, a warunki komunikacji- straszne. Zadłużenie miasta- makabrycznie wysokie. Ale za to dużo dziennikarzy na etacie w urzędzie , wiec dobry PR. Dobrze, ze jest pan Darda.

 2. Avatar
  xyz

  A dlaczego Pani nigdy nie piszę o PiS, SLD? 🙂
  Zdanowska od Palki i tak jest najlepszym Prezydentem Łodzi. Czy się chce czy nie patrząc z punktu widzenia przeciętnego łodzianina.

  1. Avatar
   Marcin Darda

   Ależ piszę:
   http://blogi.dzienniklodzki.pl/standardy/2014/06/03/europosel-sld-pomoze-w-sprawie-high-speedu-ha-ha-ha/
   http://blogi.dzienniklodzki.pl/standardy/2014/05/22/kandydatka-pis-made-in-platforma/
   http://blogi.dzienniklodzki.pl/standardy/2014/03/22/jak-w-kingsajzie-w-dupach-sie-poprzewracalo/
   http://blogi.dzienniklodzki.pl/standardy/2014/02/20/lech-kaczynski-wskrzesil-bylego-wojewode-z-sld/
   http://blogi.dzienniklodzki.pl/standardy/2013/11/28/tymczasowa-13-hofmana/
   http://blogi.dzienniklodzki.pl/standardy/2013/10/21/dla-sld-lepszy-trela-w-garsci-niz-jonski-na-dachu/
   http://blogi.dzienniklodzki.pl/standardy/2013/09/16/sld-wywiesil-zwykly-billboard/
   http://blogi.dzienniklodzki.pl/standardy/2013/08/05/jonski-i-mastelerek-leca-do-ameryki/
   http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/949140,kropiwnicki-krytykuje-tuska-a-kaczynski-swiety,id,t.html
   itd.itd. Nie mam czasu na wklejenie większej ilości linków. Ukłony niskie

  2. Avatar
   darek

   Co za brednie, Palka nie zadłużył miasta nawet na 1 zł – zostawił miasto z bardzo dużą nadwyżką budżetową, a wcześnie wyprowadził to miasto z ogromnego długu postkomunistycznego. Jego następca niejaki Czekalski (UW- dzisiejsza PO)pociągną to miasto w łajno zadłużenia.

 3. Avatar
  marek

  Zdanowska fatalnie zarządza miastem. Nie jest sztuką budować i maksymalnie zadłużać miasto. Kto ma odczuć te niby”zmiany” i „piękniejące” miasto ? Biedni ludzi ze Śródmieścia, których nie stać na książki dla dziecka do szkoły ? Dla kogo te szklane domy buduje Zdanowska ? Po co tyle miliardów wydanych na Dworzec Fabryczny ? Jesteśmy aż tak turystycznym miastem i biznesowym, że tych wszystkich gości walących do nas drzwiami i oknami trzeba witać przeinwestowanym dworcem ? Ludzie obudźcie się ! Zdanowska jest do wymiany. Żyje się lepiej, ale ludziom z PO, a nie przeciętnemu Kowalskiemu. A to ten Kowalksi pójdzie w Listopadzie i odda głos, tylko niech nie popełni tego samego błędu co 4 lata temu

 4. Avatar
  wilu

  Pierwszy komentarz oddaje specyfikę myślenia ludzi przychylnych Zdanowskiej. Nie ważne za ile, ważne żeby było widać, że coś się dzieję. Nie dziwią Cię drzewka za 15 tys. ?! Szary mieszkaniec Łodzi rocznie tyle nie zarabia ! A Zdanowska kupuje kilka drzewa, z których jedno kosztuje 15 tys ! To samo z drzewkami na Piotrkowskiej za 155 tysięcy. Zastanów się co piszesz człowieku. Przykłady drzewek przedstawiają inwestycje Zdanowskiej w najmniejszej skali. Tak jest ze wszytskim. Trasa W-Z, dworzec. Łódź idzie na dno, konieczna jest zmiana kapitana

 5. Avatar
  bogna

  Niemożliwe, że mieszkańcy Łodzi są tak ślepi żeby jeszcze raz nabrać się na obiecanki Zdanowskiej. Ona nie może dłużej być prezydentem. Konieczna jest zmiana. Remontuje kamienice ?! Tak, ale elewacje z zewnątrz, tak żeby ładnie wyglądało, a w środku mieszkania to ruina. Poza tym czynsze są w nich tak wysokie, że te kamienice stoją puste ! Nazaciągała kredytów i wnuki naszych wnuków będą je jeszcze spłacać. Jeżeli ktoś pisze, że Zdanowska dobrze zarządza miastem to chyba nie ma pojęcia o zarządzaniu. Człowiek uczy się na błędach, mam nadzieję, że te długie 4 lata były wystarczające by łodzianie nauczyli się, że Zdanowska nie zasługuje by rządzić Łodzią

 6. Avatar
  ekspert

  Założę się o każde pieniądze z każdym , że zdanowska nie wygra w pierwszej turze.!!!! Nie ma na to szans. Widzę jednak analogie do wyborów Kropki na pierwszą kadencję . Kto wie czy Kopcińska nie wygra w drugiej turze , bo że ona będzie to jest na 100% pewne. Dopiero w drugiej turze zacznie sie naprawdę kampania i pokazywanie błędów Zdanowskiej . A kto kogo będzie popierał , czytaj sprzedawał sie za synekury zobaczy się po wyborach do Rady Miejskiej . MOże być bardzo ciekawie po wyborach .

 7. Avatar
  prezes

  Darda , poszła plotka , że masz kaganiec założony do czasu wyborów . Albo -albo :). Nawet slyszałem , że dostałeś wypowiedzenie za zdrowe myslenie i logikę . Na razie jestes jedyny który zna język Polski i logicznie napietnuje hipokryzje władzy .
  POWODZENIA CHŁOPIE

 8. Pingback: toronto payday loans

 9. Pingback: direct payday loans no credit check direct lender

 10. Pingback: drugrehabcentershotline.com inpatient rehab

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.