Niedorzecznych Świąt. Alleluja!

Kategorie: Blog Marcina Dardy

Wszelkich niedorzeczności życzę w tę Wielkanoc, albowiem na poważnie – jak już wielu przywykło – przeżyć się Rzeczpospolitej rzeczywistości bez szwanku na rozumie po prostu nie da.

Oczywiście jest coś masochistycznego w takich życzeniach, ponieważ niedorzeczność mamy na co dzień, nie tylko od święta. Weźmy taką Łódź, gdzie niewiele rzeczy wychodzi tak, jak jest zapowiadanych. Prezydent miasta wie jak wyciągnąć od mieszkańców o 26 mln zł więcej na odbiór śmieci, ale nie wie jak oddać. Ze sztandarowej inwestycji pod hasłem „trasa W-Z” ginie jeden tunel żeby było taniej, a w rezultacie i tak wychodzi na tyle drożej, że więcej dokładać musi państwo. A instytucja, która tę inwestycje nadzoruje odkryła w sobie pasję kręcenia filmów po 4 tys. zł za sztukę. Piękne, odnowione kamienice z odmalowanymi na biało fasadami za parę lat będą czarne, bo jakoś brak jest refleksji, że każda rewitalizacja winna nieść za sobą likwidację pieca opalanego węglem. Brama Miasta najpierw miała przypominać trybunę ze sprężynami, a teraz jest podobna do transformersa z luster… Może akurat ten przykład dobry nie jest, bo i jedno i drugie urąga poczuciu estetyki, a poeta przecież pisał, że „(…) estetyka może być pomocna w życiu”. Marszałek województwa nie jest wściekły na urzędnika, który wypuszcza pismo z którego wynika, że urząd przyjaźni się z administracją Łukaszenki i dlatego nie wspiera białoruskiej opozycji. Jest za to wściekły na publicystę, który to zauważył i dziennikarza, który o tym napisał. Jak za PRL, gdzie wszystko po cichutku zamiatano pod dywan.

Właśnie, tylko sza… O tym wszystkim nie można mówić, nie można pisać, bo ten kto to robi „jest malkontentem”, albo „chce powrotu Kropiwnickiego”. O łódzkich absurdach można by powieść napisać w niejednym zresztą tomie. Ale daruję to sobie poprzestając na życzeniach spokojnych tych świąt, oczywiście w swej niedorzeczności. Ludziom. Bo politykom spokoju nie życzę. Spokój zabija wyobraźnię i to w świętach jest cenne, natomiast chaos to jest bardzo kreatywna rzecz, ale z tej prawdy polityków trzeba wykluczyć. Paradoks polega tylko na tym, że politycy tym zazwyczaj niekreatywnym chaosem karmią nas bez względu na to, czy mamy czas sacrum, czy też przaśnej codzienności, a spokoju zapewnić – ni cholery, nie potrafią. Im życzę tylko spokojnej refleksji. Mamy przecież rok wyborczy i niech dla niektórych już ta Wielkanoc symbolizująca przecież śmierć i cud powrotu do życia, będzie chwilą do ogarnięcia, że może tym razem po wyborach cudu powrotu do życia (oczywiście publicznego) już nie będzie… Alleluja.

Komentarze (6):

  1. Avatar
   dziadek

   A ja nie chcę zadufanego w sobie pyszłka. Nie chcę ekonomisty od ekonomii politycznej socjalizmu. Nie chcę żadnego patałacha, który do tej pory rządził Łodzią w wolnej Polsce. Chcę kogoś kto będzie miał pomysł na miasto i wiedział jak go wprowadzić w życie. Nie chcę już plebiscytu PO czy PiS, tylko kogoś, kto dobro miasta postawi wyżej niż własna partia, która go wysłała na zwycięski bój. Chcę być dumna z Łodzi, w której żyję ja i moja rodzina. Tego chcę!

 1. Avatar
  LD61

  brawo panie Darda , dziś Łodzi brak dwóch rzeczy gospodarza z prawdziwego zdarzenia i PRAWDZIWYCH dziennikarzy , którzy tak jak pan nazywają sprawę po imieniu, a tak wygląda to tak jak za zgniłej komuny , władza i znajomi królika mają się dobrze w przeciwieństwie do mieszkańców , a jeszcze TOYA wygląda na niezależną, a tak , „dziś prawdziwych dziennikarzy już nie ma ” parafrazując Marylę, życzę panu dużo, dużo zdrowia i trzymam kciuki,

 2. Avatar
  cezy

  Minęła kolejna rocznica śmierci Wielkiego Polaka Jana Pawła II oraz rocznica tragicznej śmierci prof Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP wraz kilkudziesięcioma najważnieszymi osobami w Polsce. Tacy jak oni gdy by żyli nie chcieli by Polski Tuska, Michnika, Owsiaka, Olejnik, Niesiołowskiego, Sikorskiego, Sawickiej, Mira, Zdzicha, Klicha i Laska. Polski agresywnie gejowskiej z dziwadlem Biedroniem, Grodzka, obłudnikiem Kamińskim, Marcinkiewiczem, feministycznej lesby Szczuki, znarkotyzowanej jak Palikot i pijanej jak Kwaśniewski-TW Alek. Polski z WSI mediami (Polsat, TVN, TVP, GW) w rękach resortowych dzieci. Polski w której upadłe moralnie polactwo zaprasza na Uniwersytet Wrocławski byłego komucha,TW NKWD Baumana. Oni chcieli by Polski wolnej jak Solidarność i dumnej jak kard Wyszynski. Polski spod Grunwaldu, Wiednia, Monte Casino. Polski hetmanów Zamoyskich, Żółkiewskich i Koniecpolskich. Polski Kazimierza Wielkiego, Stefana Batorego, Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego. Polski mądrej jak Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska Curie i Leon Łukaszewicz, odkrywczej jak podróże: Ossendowskiego, Strzeleckiego i Domeyki, bohaterskiej jak życie Danuty Siedzikówny (Inki), rotmistrza Witolda Pileckiego i ks Jerzego Popieluszki. Dziś ludzie tacy jak oni chcą Polski rzadzonej przez ludzi dążących do wyjaśnienia tragedii smoleńskiej a nie upadłego polactwa powtarzającego za KGB Putina i wierchuszka PO nadanym SMS kilka minut po katastrofie, że to wina polskich pilotów, alkoholu i naciskow prezydenta Kaczynskiego. Polski w której głosy wyborców nie będą liczone przez KGB na rosyjskich serwerach, w której Polacy obchodzący Święto Niepodległości nie będą bici, gazowani i kopani przez PeOwski „Berkut”, czyli policjantów przebierancow.

 3. Avatar
  lotnik

  MOŻE SKROBNIJ COŚ NA TEN NIEDORZECZNY TEMAT DZIENNIKARZU

  Spółka ze 100% udziałem Gminy Łódź zatrudnia ( czytaj WALNE ZGROMADZENIE wspólników czyli zdanowska) powołuje na przewodniczącego rady nadzorczej prezesa zarządu konkurencyjnego lotniska w Krakowie. To wg mnie jest działanie na szkodę spółki i właściwie niepojęte w normalnym biznesie. To tak jakby coca cola zatrudniła prezesa pepsi na przewodniczącego swojej RN. MOżliwe to w biznesie ? Przecież to sabotaż wprost . Lublinek zdechnie poprzez takie działanie zdanowskiej . Wszystko już powoli odchodzi do krakowa skąd jest przewodniczący RN, a inaczej z Krakowa prezes . To kretynizm do entej . Dla mnie to po prostu niepojęte . Ale jest jakaś dziwna cisza nad według mojej oceny ewidentnym sabotażem władz Łodzi na lotnisku lublinek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.