Obywatelka prezydentka promuje budżet

Kategorie: Blog Marcina Dardy

 Budżet obywatelski Łodzi to jest sprawa wyjątkowo obywatelska. 20 mln zł do podziału, prawie 800 wniosków od obywateli i obywatelka prezydent Łodzi wraz z obywatelami radnymi i obywatelami urzędnikami w pielgrzymce po mieszkaniach celem promocji.

Dobrze, że władza wychodzi do ludzi, tyle, że to zawsze dla władzy spore ryzyko. Przecież nawet w mało ryzykownej sprawie promocji głosowania na projekty budżetu obywatelskiego można się nadziać na nieelegancką uwagę, trudne pytanie, albo jeszcze na wskazanie palcem kolejnych problemów do rozwiązania.

Stąd wcale mnie dziwi, że prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej umyślni doradcy jako miejsca pielgrzymowania wskazali osiedla Barciński Park, Manhattan, Teofilów, Retkinię czy Olechów. A dlaczego nie biedne rejony Wschodniej, Abramowskiego, Wojska Polskiego czy Organizacji WiN? Tam namawiać do głosowania to byłoby prawdziwe wyzwanie i takaż odwaga, tyle, że pani prezydent na niektórych „kwadratach” mogłaby zostać potraktowana odmownie, a niemiłe uwagi mogłyby poranić prezydenckie uszy. A jakie problemy mogliby podrzucić pani prezydent mieszkańcy Barciński Park? Że henna nie wyszła? Że na ścianie miał być kolor „kawa z mlekiem”, a wyszedł brązowy? Wybór był zatem prosty.

 

Ale w żaden sposób nie przeczy to faktowi, że taka kampania „door to door” i tak jest ciężka, czasem bolesna, jednak korzyści ubocznych jest mnóstwo. Choćby wyborczych, bo ściskanie rączek, ba, nawet samo przedstawianie się, niechby tylko przez domofon, przy wyborach może się zwrócić. Oczywiście prezydent ma alibi, chodzi o sprawę ważną i pieniądze nieliche. Nikt nie powie, że prezydent dba o promocję jej samej, przecież promować budżet to obowiązek jaki? Obywatelski rzecz jasna. Choć gdzieś już słyszałem kąśliwy komentarz, że Hannę Zdanowską do promocji zatrudniły te fundacje, które na promowanie budżetu obywatelskiego otrzymały z budżetu Łodzi 200 tys. zł. A trasa pielgrzymek niektórych (nawet opozycyjnych) radnych zaangażowanych w promocję budżetu w naturalny sposób pokrywa się z ich okręgami wyborczymi. A wybory już za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.