Prezydent Zdanowska „ucieknie” do sejmiku?

Kategorie: Blog Marcina Dardy

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska rozważa start do… sejmiku województwa. I to z pierwszego miejsca łódzkiej listy PO. A to z jednej strony oznacza, że w Platformie istnieje lęk przed tym, że kolejnej prezydentury nie wygra, a z drugiej, że znów zacznie zgrzytać między frakcjami

Manewr do wyjaśnienia jest dosyć prosty: „gdybym przegrała wybory na prezydenta Łodzi, zostanę radną sejmiku. Dlaczego nie wybrałam jednak Rady Miejskiej w Łodzi jako asekuracji? Bo będąc radną sejmiku w sytuacji gdyby Platforma te wybory wygrała, mogę wejść do zarządu województwa z pensją 12 tys. zł brutto, a Rada Miejska takiej opcji mi nie daje…” Tak tłumaczą to ci z PO, którzy prezydent Zdanowskiej nie lubią, i uważają, że ucieka, bo drugą kadencję może przegrać. A co mówią ci w PO, którzy uważają, że kolejną kadencję zgarnie w cuglach?

Ano to, że wybory do sejmiku za rok upodobnią się do wyborów do Sejmu i lista PO potrzebuje mocnej lokomotywy. W Łodzi zamiast dwóch okręgów do sejmiku prawdopodobnie będzie tylko jeden, co oznacza jedną listę PO z dziesięcioma kandydatami, zamiast dwóch z dwudziestoma. Do wzięcia w Łodzi natomiast nie będzie 10 mandatów, a tylko 9… Wiadomo: ubywa mieszkańców, ubędzie i radnych. Co prawda słychać, że start do sejmiku to nie pomysł Zdanowskiej, a Cezarego Grabarczyka, no i że żadnej decyzji jeszcze nie ma, a należy się jej spodziewać być może już we wrześniu, po wyborach zarządu PO w Łodzi.

I tu zaczyna się zgrzyt, bo na tę jedynkę liczy członek zarządu województwa Marcin Bugajski, który w 2010 r. roku otwierał jedną z dwóch list (drugim „otwieraczem” był Włodzimierz Fisiak, którego w PO już nie ma). Bugajski to zawodnik bardzo ambitny, ale zbyt rozpoznawalny nie jest, zabójczego wyniku zatem nie zrobił. Gdyby nie Ryszard Bonisławski, którego przesunięto z okręgu Fisiaka, PO mogłaby tam trzech mandatów nie zarobić. W PO nie widzą w nim lokomotywy wyborczej. Dziś kandydatura Zdanowskiej (mówi się też, ale ciszej, o Joannie Skrzydlewskiej, gdyby nie dostała się do europarlamentu) musiała wzbudzić w nim osobliwie pomieszanie uczuć wściekłości i lęku, może nawet w odwrotnej kolejności. Raz, że brak jedynki odbiera mu prestiż, dwa, że gdyby Zdanowska przegrała prezydenturę, a wygrała sejmik, to raczej ona – w przypadku gdyby PO tworzyła koalicję – wejdzie do zarządu województwa, po trzecie zaś przy sondażowym dołowaniu PO brak jedynki i okrojenie Łodzi do jednego okręgu odbiera mu pewność zdobycia mandatu. A PO nie liczy już na sześć mandatów w Łodzi, a tylko trzy. Bugajski to jednak i tak pikuś, bo być może chodzi też przy okazji o szerszą rozgrywkę. Przecież odmowne potraktowanie Bugajskiego, to kolejny kopniak w coraz słabsze pośladki coraz starszych Młodych Demokratów w łódzkiej PO. A poprzedni strzał, czyli odwołanie Tomasza Kacprzaka ze stanowiska szefa Rady Miejskiej, choć innego autorstwa, i tak był już bardzo bolesny.

Komentarze (5):

 1. Avatar
  wierzacy w PO

  Ja wierzę w naszego Tuska i cieszę się z wydłużonego czasu do emerytury aby spokojnie zejść przed 67 rokiem życia, co da duże oszczędności do budżetu III RP i ucieszy min Rostowskiego. Pragnę długiego oczekiwanie na lekarzy specjalistów i szybkiej eutanazji dla starych i chorych jako odpuszczenie grzechów. Cieszę się z POwszechnej prywatyzacji, dominacji obcego kapitału, rosnącego bezrobocia i biedy. POwoduje to zmniejszenie ludności w III RP i radość Putina z Merkel. Od władzy w III RP żądam łatwego dostępu do wódki, haszu, marychy oraz dopalaczy. Nienawidzę Świąt Niepodległości bo kocham Owsiaka, WOŚP, Woodstock i niekończące się parady miłości. Nie cierpię prawicy, kleru, Rydzyka, Kaczyczyzmu, AKowców i ich filmu Czas Honoru. Lubię Stawkę i Hansa Klossa z NKWD oraz Kiepskich i Wojewódzkiego. Uwielbiam TVN24, Ranczo i Taniec z gwiazdami. Chętnie oglądam filmy POkazujace Polaków jako antysemitów, odpowiedzialnych za polskie obozy śmierci. POpieram Michnika, Tuska, Palikota, Niesiołowskiego, Millera, Kwaśniewskiego, Frasyniuka, Urbana i Wałęsę.

 2. Avatar
  LD61

  jak się cieszę, że jeszcze pana czytam, kilka osób martwi się czy pan jeszcze pracuje w dzienniku, jako jedyny dziennikarz piszący prawdę niewygodną dla rządzących

 3. Pingback: short term loans canada

 4. Pingback: direct payday loan kingsway lender

 5. Pingback: drugrehabcentershotline.com rehab centers

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.