Szybka kolej? Są „przeciw”, a nawet „za”

Kategorie: Blog Marcina Dardy

W sezonie ogórkowym portale internetowe zaczynają gonić w piętkę. By przytrzymać „klikacza” proponują rankingi. Często ciekawe z samej idei, ale głupio uargumentowane.

Oto ceniony portal forsal.pl przygotował ranking pt. „10 najgorszych inwestycji ostatnich 10 lat”. Listę otwiera Kolej Dużych Prędkości, tzw. „Y”, linia high-speed z Warszawy via Łódź do Wrocławia i Poznania. Forsal zauważa, że do tej pory na analizy wydaliśmy około 90 mln zł, ale „prace wciąż trwają, mimo iż minister transportu do 2030 r. inwestycję zamroził”. Bzdura. Minister je „odmroził” chwilę po tym, jak mu podpowiedziano, że istnieje dyrektywa KE o sieci TEN-T, która obliguje Polskę do zbudowania KDP właśnie do roku 2030.

Ale uwaga, bo na miejscu 7 mamy krytykę zakupu składów Pendolino. Jednak argumenty są zaskakujące: „(…) 20 pociągów kosztowało 2,7 mld zł, przebudowa infrastruktury to kolejne 13 mld zł. Za te środki można by zbudować od podstaw 250 km dwutorowej linii 350 km/h w standardzie TGV”. Litości… Czymże są Koleje Dużych Prędkości, czyli nr 1 spośród „najgorszych” inwestycji, jeśli nie projektem, który ma być w Polsce tym, czy dla Francji jest TGV?

Gratuluje portalowi konsekwencji i logiki pomyślunku, bo wygląda na to, że jest „przeciw”, a nawet „za”. Niebawem zapewne doczytamy się, że nonsensem są hipermarkety, bo nie sprzedają koszy na kółkach, w których robi się zakupy. To, że w owym rankingu nie ma serca KDP, czyli budowanego właśnie w Łodzi dworca podziemnego nieco przeczy logice twórców rankingu, ale niech tam… Wcześniej łódzki dworzec był nr 1 nonsensów w rankingu „Polityki”, która argumentowała, że po co, skoro… nie ma jeszcze KDP. Cieszy mnie, że tym razem przeoczyli. Może przez upały, bo chyba nie przez głębię analizy. Zresztą, publicyści i eksperci z „warszawki” zawsze są przeciw KDP. Przecież high-speed mógłby przenieść Warszawę do Łodzi.

Komentarze (3):

  1. Pingback: bad credit loans

  2. Pingback: direct payday loans fast bad credit lender

  3. Pingback: drugrehabcentershotline.com drug rehabilitation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.