Gdzie jest ochrona ambasady?

Kategorie: Ostry dyżur

Tagi: ,

Godz.10:10 start z Warszawy CASA 295 M o nr 012 lot do Krakowa, lądowanie o 11:05. Po godzinnej przerwie start do Odessy godz. 12:10, lądowanie o 14:10 czasu lokalnego. Wszyscy rzucili się na zakupy w strefie bezcłowej. Żeby nie wyglądać podejrzanie zakupiłem również 1 butelkę (ale gdzie mi tam do pozostałych).

Po tankowaniu lecimy dalej. Kolejny etap to Baku. Startujemy o godz.16:45 czasu lokalnego, a w Baku lądujemy już w nocy o 21:50. Nawet nie pozwolono wyjść do toalety, a ten przybytek w CASIE jest zminiaturyzowany. Tylko tankowanie i „wietrzenie” samolotu i kolejny etap Mazer e Sharif. Startujemy w nocy 22:50. Baku z powietrza jest bardzo piękne, oświetlone, wiele niezwykle, o tej porze, wyglądających obiektów. Widać tutaj ropę. Pięciogodzinny lot do Mazer e Sharif jest szczególnym doznaniem w samolocie CASA. Ciasno. Raz gorąco, raz zimno. Hałas jest zniwelowany, bo w Krakowie wydano nam zatyczki do uszu. Ale wreszcie zaczynamy schodzenie i o godz. 03:25 CASA melduje się w bazie Mazer e Sharif na północy Afganistanu.

Niestety siedem osób (w tym ja) i ich bagaże muszą pozostać w bazie. CASA nie da rady z takim obciążeniem przeskoczyć gór w drodze do Bagram. Podejmujący decyzję o wyborze tych, którzy zostają, płk B. zrobił to z pod „dużego palca”. Nakazał pozostanie między innymi trzem oficerom BOR, którzy lecieli do obstawy ambasady w Kabulu. Już w godzinę po starcie CASY zaczęły się nerwowe telefony, gdzie jest ochrona ambasady.

Baza jest głównie niemiecko-amerykańska, ale widać żołnierzy węgierskich, czeskich, holenderskich, filipińskich, chorwackich. Szczególne wrażenie robią żołnierze z Mongolii. Wszyscy tacy sami. Difak na wysokim poziomie, warunki socjalne dobre w kierunku na bardzo dobre jak na okoliczności wojenne. Po uzyskaniu specjalnego upoważnienia możemy kupić 2 piwa, co jest skrupulatne zaznaczone przez sprzedawcę. Zakup jest możliwy dopiero o 20:00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *